Blog o edukacji medialnej, rodzicielstwie i byciu w sieci technologii

Rb i technologie

-Mamo nie podoba mi się ta sukienka.
-Idź ją przymierz. 
-Ale mamo…
-Idź do przymierzalni! Bo nigdy więcej nie zabiorę cię na żadne zakupy. Albo to przymierzasz, albo wychodzimy!
-Nienawidzę cię. Ty mnie nigdy nie słuchasz! Czy mogłabyś chociaż raz usłyszeć, czego ja chcę? Tego co ja czuję?!

Stałam pomiędzy wieszakami z dziecięcymi ubrankami i przypatrywałam się rozgrywającej się przede mną scenie. Brzmi jak z filmu, prawda? Ona miała jakieś 12 lat i łzy w oczach, jej mama, kobieta gdzieś po trzydziestce, zaciętą twarz i szła po prostu przed siebie. Drugie dziecko, także dziewczynka, na oko dziesięcioletnia, przyglądała się im tak samo zadziwiona jak ja. To nie był film. Ta scena wydarzyła się naprawdę .
Oczami wyobraźni widziałam jednak, jak ta dwunastolatka już teraz czująca się tak nierozumiana, będzie w niedalekiej przyszłości szukać tego zrozumienia. Na kogo trafi? Na ludzi, którzy ją zaakceptują, czy na takich, którzy skrzywdzą jeszcze bardziej? Gdzie będzie ich szukać? Może i na jakichś kołach zainteresowań, albo w szkole, ale najprawdopodobniej w sieci. Czy tam będzie sobą, czy będzie udawać kogoś innego? Czy odnajdzie przyjaciół, czy będzie podejmować ryzykowne zachowania, aby zwrócić na siebie uwagę i zyskać chociaż trochę (złudnej) akceptacji?
Kiedy twoje dziecko zetknie się z siecią bardzo prawdopodobne, że się nią zachłyśnie i nie będzie chciało się od niej „odciąć”. Jest to całkiem normalne zwłaszcza na początku. Ono będzie odkrywać nowy świat, a ty będziesz się czuć coraz bardziej wykluczony, odrzucony i przestraszony. No bo na co to dziecko trafi? A jak czegoś nie zrozumie? A jak pozna kogoś i ten ktoś zrobi mu krzywdę? Tylko wiesz, tak wcale nie musi być. Nastolatki, które w domu otaczane są zrozumieniem i szacunkiem nie podejmują ryzykownych działań w sieci. Nastolatki, z którymi się rozmawia i które czują się wysłuchiwane nie utrzymują kontaktów z niebezpiecznymi ludźmi. Kochane nastolatki nie hejtują, akceptowane nastolatki nie oszukują. Rodzice, którzy rozmawiają z dziećmi o ich zainteresowaniach, także tych „internetowych”, którzy pozwalają dzieciom mieć kontrolę nad tymi zainteresowaniami, którzy wspierają dzieci zamiast im zakazywać, bardzo szybko zauważają, że to, co robią ich dzieci w tej sieci, jest ok.
1. Bądź rodzicem pełnym bliskości – kochaj, wspieraj, rozmawiaj.
2. Pokazuj co uważasz za bezpieczne a co nie.
3. Ostrzegaj, ale nie zakazuj.
4. Informuj zamiast straszyć.
5. Interesuj się i słuchaj uważnie, nie oceniaj.
6. Czuwaj, ale nie neguj, nie narzucaj swojego zdania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *