Złość. Co z nią zrobić?

Czujemy ją, czasem nawet codziennie. Budzi ona w nas gada, który atakuje lub ucieka, rzuca słowami, które ranią innych.
Gady w złości nie umieją się dogadać. A szkoda.

Charles Le Brun, Wellcome Library, by CC

Efekty widzimy na co dzień. Na przykład hejt — takie popularne słowo, pewnie każdy już je słyszał. Rozmawiamy o nim jako jednym z zagrożeń w sieci, dyskutujemy jak się przed nim bronić, jak sobie poradzić, gdy ktoś nas zaatakuje słowami. Mówimy o tym, że nie wolno hejtować i szerzyć mowy nienawiści. Mówimy o tym, jak złość krzywdzi innych.

Czy to znaczy, że złość jest zła?

Złość to emocja, a emocje nie są ani złe, ani dobre. Są informacją dla nas. Od dawna uważam, że, jeśli chcemy poradzić sobie z tą emocją i w momentach, kiedy ją czujemy, działać tak, aby nikogo (i siebie) nie ranić, najpierw musimy ją zrozumieć. Zastanowić się dlaczego ją czujemy, kiedy ją czujemy, co ona nam mówi. Wysłuchać jej przekazu i zrozumieć.

Z radością (to też ciekawa emocja 🙂 przyjęłam informację, że w Gdyni niedługo, bo 12. października, odbędzie się Konferencja o złości. Jestem bardzo ciekawa tego, co opowiedzą prelegenci i jakich wskazówek udzielą. Jeśli ktoś z Was ma ochotę i czas, to w imieniu organizatorek serdecznie Was na to wydarzenie zapraszam 🙂 Emocje uważam za jeden z najważniejszych tematów w kontekście technologii, bo to one często determinują nasze podejście do świata.

A 14. października znajdziecie na moim blogu relację z tego wydarzenia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *